OSDS Arıtma Sistemleri

Çalışma Saatleri

Pzt-Pzr: 09:00 - 19:00

Sertifikalı Ürünler

Arıtma Sistemleri

7/24 Telefon Hattı

(0212) 436 36 77

İçme Suyu Arıtma Cihazları Hakkında Sorular ve Cevaplar

İçme Suyu Arıtma Cihazlarında Sorular ve Cevaplar

İçme suyu arıtma cihazları nelerdir?

İçme suyu arıtma cihazı almalı mıyım?

Osds hangi içme suyu arıtma cihazlarını önerir?

Mikropların kaldırılması veya imha edilmesi için onaylanmış cihazlar var mı?

Evimde ters osmoz sistemi var. Bazı insanların böyle bir durumda mineral takviyelerinin alınmasını tavsiye ettiğini anlıyorum. Ters osmoz sistemi kullanılmasında ve mineral takviyeleri kullanılmasında herhangi bir zarar var mı?

Yazlık evinde iyi bir yerimiz var. Su çok güçlü bir kükürt kokusuna sahiptir. Bu tehlikeli mi?

İçme suyu arıtma cihazları düzenleniyor mu?

İçme suyu arıtma cihazları hakkında ek bilgi nereden alabilirim?

İçme suyu arıtma cihazları nelerdir?

İçme suyu arıtma cihazları genellikle ev sularını (toplum su sisteminden ya da kuyu, göl veya nehir gibi bireysel bir kaynaktan) veya açık hava etkinlikleri sırasında içecekleri suyu tedavi etmek isteyen kişiler tarafından satın alınır. Tüketiciler, bu cihazların suyun tadı ve görünümünü değiştirmek (kişisel bir tercih olarak) veya insan tüketimine uygun hale getirmek için kullanabilirler.

İçme suyu arıtma cihazı almalı mıyım?

Bir tedavi cihazına olan ihtiyaç bireysel durumunuza bağlıdır.

Genel olarak, il ve bölgeler, belediyeleri ile birlikte, Kanadalılara güvenli içme suyu sağlamaktan sorumludur. Genellikle Kanada İçme Suyu Kalitesi Kılavuzlarına dayanan su kalitesi için kendi uygulanabilir kurallarını, hedeflerini veya yönetmeliklerini oluşturur ve uygularlar . Bu yönergeler, Sağlık Kanada tarafından iller ve bölgelerle yakın işbirliği içinde geliştirilmiştir. Bu yönergelere uygun içme suyu, sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı genellikle ek tedavi gerektirmez. Topluluğunuzdaki suyun kalitesiyle ilgili özel bilgi için yerel su tedarikçiniz veya belediyenizle görüşün.

Bireysel bir su kaynağı (örneğin, göl, nehir) kullanıyorsanız, içme suyunuzu düzenli olarak test etmelisiniz; Yerel halk sağlığı hizmetleriniz, hangi kirleticilerin (mikrobiyal veya kimyasal) test edileceği konusunda size tavsiyede bulunabilir. İçme suyunuz Kanada İçme Suyu Kalitesi Kuralları’na uymuyorsa, uygun düzeltici önlemleri alacaksınız (kuyu dezenfekte etmek, yeni bir kuyu delmek, kullanım noktasını veya giriş noktasını kurmak). arıtma cihazları, şişelenmiş su kullanın, vb. Bu gibi durumlarda, uygun tavsiyeler için nitelikli bir su arıtma uzmanına danışılmalıdır.

Osds hangi içme suyu arıtma cihazlarını önerir?

Osds, belirli markalardaki içme suyu arıtma cihazlarını önermemektedir.

Bununla birlikte, Sağlık Kanada, bir içme suyu arıtma cihazı satın almak isteyen tüketicilerin, uygun ANSI / NSF sağlık temelli performans standardını karşıladığı onaylanmış bir ürünü satın almasını şiddetle tavsiye etmektedir. Bir cihaz onaylanmadan önce, belirtilen şartlara uyduğundan emin olmak için bu standartların bir veya daha fazlasına karşı bir sertifikasyon kuruluşu tarafından test edilir. Şu anda içme suyu arıtma cihazları için altı ANSI / NSF sağlık tabanlı performans standardı mevcuttur:

ANSI / NSF standardı 42 – İçme Suyu Arıtma Üniteleri – Estetik Etkiler

ANSI / NSF standardı 44 – Katyon Değişimi Su Yumuşatıcıları

ANSI / NSF standardı 53 – İçme Suyu Arıtma Üniteleri – Sağlık Etkileri

ANSI / NSF standardı 55 – Ultraviole Mikrobiyolojik Su Arıtma Sistemleri

ANSI / NSF standardı 58 – Reverse Osmosis İçme Suyu Arıtma Sistemleri

ANSI / NSF standardı 62 – İçme Suyu Damıtma Sistemleri

Bir cihazın sertifikalı olup olmadığını anlamak için, tüketiciler bir sertifikasyon işareti ve cihazın yukarıda belirtilen standartlardan bir veya daha fazlasına uyduğunu belirtmelidir.

Kanada Standartlar Konseyi tarafından yukarıda belirtilen standartlara aykırı aygıtların onaylanması için üç sertifikasyon kurumu yetkilendirilmiştir: NSF International ve Underwriters Laboratories (UL), altı ANSI / NSF standardına uygunluğu onaylama yetkisine sahiptir; CSA International bunu sadece ANSI / NSF standartları 42 ve 53’e karşı yapabilir. Tüketiciler, daha fazla bilgi için bu belgelendirme kuruluşlarının web sitelerini ziyaret etmek isteyebilirler – NSF Uluslararası ve Sigortacılar Laboratuvarları, hem sertifikalı cihazların çevrimiçi veritabanlarını korur:

Bir cihaz, yukarıda belirtilen standartlardan birine uygun olarak onaylandığı zaman, cihazın suya zararlı herhangi bir şey eklemediği ve üretici tarafından yapılan performans iddialarının (yalnızca standart tarafından belirtilen iddialar) doğrulandığı anlamına gelir. doğru. Üreticilerin, standartların “dışına” düşen cihazlarıyla ilgili iddialarda bulunabileceği de unutulmamalıdır. Tüketicilerin, belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekte hangi performans iddialarının doğrulandığını tanımlamak için tüm ambalaj ve promosyon literatürlerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmeleri önemle tavsiye edilir.

Çoğu tedavi teknolojisi, yukarıda belirtilen standartlardan bir veya daha fazlasıyla karşılanmaktadır. Ancak, bazı türler değildir. Örneğin, ozonatörler veya mikrobiyal temizleyiciler için henüz sağlık bazlı performans standartları bulunmamaktadır.

Son olarak, tüketicilere, cihazla birlikte verilen bakım talimatlarına dikkatle uymaları gerektiğini hatırlatırız; Bu cihazların bakımı, bazen külfetli olmasına rağmen, devam eden etkililiğini sağlamak için çok önemlidir.

Mikropların kaldırılması veya imha edilmesi için onaylanmış cihazlar var mı?

Virüsler, bakteriler ve protozoa, suda bulunabilen üç tip mikroorganizmadır. Kanada İçme Suyu Kalitesi Kılavuzlarına uygun içme suyu mikrobiyolojik olarak güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, açık hava eğlence ortamlarında veya bilinmeyen mikrobiyolojik kalitede suyla beslendiğinde, tüketiciler bir tedavi cihazını kendi seçeneklerinden biri olarak kullanmayı düşünebilirler (diğer seçenekler arasında suyun kaynatılması, kimyasal olarak dezenfekte edilmesi veya şişelenmiş su kullanılması gibi). Tüketicilerin bu amaç için bir arıtma cihazı seçmeden önce bir su arıtma uzmanından tavsiye almaları tavsiye edilir.

Piyasadaki birkaç arıtma cihazı, parazitik kist azaltımı için ANSI / NSF standardı 53’ü karşılayacak şekilde sertifikalandırılmıştır. Bu cihazlar, içme suyunun Cryptosporidium , Giardia veya diğer protozoa türleri ile kirlendiği durumlarda güvenle kullanılabilir . Bu cihazlar sudan virüs veya bakteri almaz.

ANSI / NSF standardı 55, UV sistemlerini dezenfeksiyon performanslarını belirlemek için iki sınıfa ayırır. Sertifikalı Sınıf B sistemleri, insan tüketimi için kabul edilen kabul edilen içme suyunun ek bakterisidal tedavisi için uygundur. A sınıfı olarak sertifikalandırılmış sistemler, kirli suyun dezenfekte edilmesine uygundur (ham su seviyesine kadar olmasa da).

Damıtma sistemleri, ANSI / NSF standardı 62’ye karşı sertifikalı mikrobiyal redüksiyon iddialarına sahip olabilirler.

Bazı tip tedavi cihazlarının mikrobiyal azaltma iddiaları onaylanamaz, çünkü onlar için henüz sağlık bazlı performans standartları yoktur. Ozonatorler ve mikrobiyal temizleyiciler bu kategoriye girer. Sağlık Kanada temsilcileri, akademik ve sanayi temsilcileriyle birlikte, NSF International’ın himayesinde, mikrobiyal azaltma iddialarını doğrulamak için kullanılacak standartları geliştirmek için çalışıyor.

Evimde ters osmoz sistemi var. Bazı insanların böyle bir durumda mineral takviyelerinin alınmasını tavsiye ettiğini anlıyorum. Ters osmoz sistemi kullanılmasında ve mineral takviyeleri kullanılmasında herhangi bir zarar var mı?

Ters ozmoz sistemleri, drenaj suyundan kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri uzaklaştırır. Kanada’da, su, gıdalarla kıyaslandığında bu minerallerin küçük bir kaynağıdır.

Dengeli olarak dengeli bir diyet yaparsanız, ters ozmoz sistemi ile tedavi edilen içme suyunda mineral takviyesi almanıza gerek yoktur. İçme suyundaki düşük mineral seviyeleri sadece çok sıcak iklime sahip ülkelerde yaşayan insanlar için endişe kaynağı olabilir.

Yazlık evinde iyi bir yerimiz var. Su çok güçlü bir kükürt kokusuna sahiptir. Bu tehlikeli mi?

Sülfür kokusu sağlık açısından tehlikeli değildir. Aksine, koku estetik bir rahatsızlık olarak kabul edilir.

Kükürt kokusunu gidermek için greenand filtreleri gibi teknolojiler mevcuttur. Bu filtreler öncelikle demir, manganez ve hidrojen sülfitin sudan uzaklaştırılması için tasarlanmıştır. Seçeneklerinizi tartışmak için yetkili bir su arıtma uzmanıyla görüşmek isteyebilirsiniz.

İçme suyu arıtma cihazları düzenleniyor mu?

İçme suyu arıtma cihazları genellikle Tehlikeli Ürünler Yasası kapsamına girer ; Ancak, şu anda bu Yasa kapsamında bu cihazlara uygulanabilecek belirli bir düzenleme bulunmamaktadır. Cihazlar hakkında yanlış veya yanıltıcı iddialar , her ikisi de Industry Canada tarafından yönetilen Tüketici Paketleme ve Etiketleme Yasası ve Rekabet Yasası kapsamında yasaklanmıştır . Tıbbi iddialarını taşıyan Tedavi cihazları altında düzenlenmiştir Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği ve Gıda ve İlaç Yasası .

İçme suyu arıtma cihazları hakkında ek bilgi nereden alabilirim?

Tedavi cihazları da dahil olmak üzere içme suyu materyalleri hakkında daha fazla bilgi için, e-posta adresinizi water_eau@hc-sc.gc.ca adresinde bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You must be logged in Log in »