Hasta olmamak ya da daha az hasta olmak istiyorsak; yaşadığımız çevre, Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, Tükettiğimiz besinler temiz ve güvenli olmalıdır.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU ‘’Yaşasın Hayat’’ isimli kitabında bu tespitlerimizi çok güzel ifade ediyor; ‘’Yaşadığınız çevre, içtiğiniz su, kullandığınız besinler ne kadar temiz ise, doku ve organlarınız o kadar temiz olacaktır. Sağlıklı yaşamak istiyorsanız, sağlıklı bir çevrede yaşam sürmeli, temiz ve güvenli su içmeli, sağlıklı beslenmeli, hangi besinleri ne zaman, ne miktarda ve ne sıklıkta tüketeceğinizi bilmelisiniz.

Yine uzmanların tespitleri ile; tükettiğiniz besinlerde, içtiğiniz sularla, solduğunuz hava ile birçok zararlı unsuru vücudunuza taşıyabilirsiniz. Lakin vücudunuzda var olan bu kirlenmeyi temizleyebilmenin en kolay yolunun ancak ve ancak, temiz su tüketimi ile mümkün olduğunu söylemektedirler.

Yeryüzünün %75’ini, insan vücudunun %70’ini kanın yaklaşık %78’ini kapsayan suyun, başta insanların biyolojik ihtiyacını karşılamak olmak üzere sulama, yıkama, ulaşım, çeşitli endüstri dalları için çözücü buhar ve elektrik enerjisi üretimi gibi pek çok kullanılma alanları vardır.

Yeryüzündeki suyun bütün insanlığın ihtiyacını karşılayacak kadar çok olduğu ve tükenmez bir kaynak olduğu düşünülebilir. Ancak dünyadaki su kaynaklarının %3’ünü içme ve kullanma suyu teminine elverişlidir ve buna rağmen kaynakların hızla kirlendiği veya gereksiz yere tüketildiği de bilinmektedir.

Dünyada her yıl çoğu çocuk 2 milyon insan su yetersizliği ve suda ki kirlilikle ilgili hastalıklardan, 1 milyon insan da sıtmadan ölmektedir. Sadece Çin’de 30 milyon kişi, kirli su dan kaynaklı; kronik bağırsak zehirlenmesinden sıkıntı çekmekte, 1.5 milyon kişi hepatit A virüsü taşımaktadır.

Su ve sağlık birçok yönden ayrılmaz ikizler, insanı ve gezegenimizi korumak için, yeterli ve güvenli suya olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.

Su, yaşadığımız gezegenimizin en önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bunra rağmen, sağlıklı ve temiz suya ulaşmak, doğal yollarla maalesef pek kolay değildir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

× WhatsApp Destek Hattı